У понеділок, 18 травня, Україна вшановує пам'ять жертв депортації кримських татар та відзначає День боротьби за права кримськотатарського народу.
З метою збереження історичної пам’яті, громадянського виховання, національного примирення в школі було проведено онлайн виховну годину « Позбавлені Батьківщини…». Класні керівники ознайомили учнів із матеріалами, які розкривають страшну правду одного із злочинів тоталітарного сталінського режиму. Також, учні долучилися до перегляду художніх фільмів. У фільмі «Хайтарма» розповідається про депортацію кримських татар 1944 року, у зйомках якого взяли участь більше тисячі осіб з усього Криму. Серед них і ті, хто особисто пережив депортацію. В основі сюжету – історія кримського татарина – двічі героя Радянського Союзу льотчика-винищувача Амет-Хана Султана. Не залишив байдужим і художній фільм «Чужа молитва», що передає біль та страждання людей, яких безпідставно звинуватили, відірвали від рідних домівок та вивезли за тисячі кілометрів.
Депортація кримських татар розпочалася 18 травня 1944 року о 3 годині ранку й тривала до початку червня. ... Депортованим давалося на збори від кількох хвилин до півгодини, дозволялося брати з собою особисті речі, посуд, побутовий інвентар та провізію в розрахунку до 500 кг на родину. У реальності ж вдавалося зібрати в середньому 20-30 кг речей та продуктів, абсолютна більшість майна залишалася і була конфіскована державою. Зафіксовано численні випадки мародерства. Протягом 2 днів кримських татар звозили машинами до залізничних станцій Бахчисарая, Джанкоя та Сімферополя, звідки ешелонами відправляли на схід.
Пам’ятаємо минуле заради майбутнього.
|